انتشار اولين كتاب ساواته در ايران در ۱۳۴۶ خورشيدي

به گزارش روابط عمومی انجمن ساواته ایران، نخستين كتاب ساواته در ايران در سال ۱۳۴۵ خورشيدی توسط فريدون معظمی و فرامرز معظمی از رزمی كاران با سابقه و از ساواته كاران نسل اول، زير عنوان ساواته و جودو به رشتۀ نگارش درآمد.


اين كتاب، برای اولين بار در شهريور ۱۳۴۶ در ۵۰۰۰ جلد به چاپ رسيد.

برادران معظمی پس از مهدی کامران نخستین ساواتورهایی بودند که در ایران آموزش دیده و به واسطه  زحمت و شایستگی خود و تحمل تمرینات سنگین دکتر کامران و  گذراندن سلسله مراتب کامل فنی، موفق به اخذ دستکش نقره ای از بنیان گذار ساواته در ایران و سپس کنت پیر باروزی شدند.

با توجه به استقبال گستردۀ ساواته كاران، اين اثر در اسفند همان سال به سرمايۀ انتشارات قائم مقام و مجوز شماره ۹۲۹/ .۲ وزارت فرهنگ و هنر با شماره کتاب شناسی ملی: 1907352  برای دومين بار در چاپ خانۀ خواندني ها، ازنو در ۵۰۰۰ جلد چاپ  و این بار با نام  كاراته، ساواته و جودو منتشر گرديد.

 نویسنگان در مقدمۀ چاپ دوم این اثر توضیح می دهند: «در چاپ اول ایراداتی مشاهده شد که سعی گشت در این چاپ مرتفع گردد. عده ای از خوانندگان محترم از این که در کتاب راجع به کاراته مطلبی وجود نداشت ایراد گرفته بودند... در چاپ دوم، بخش دیگری پیش از بخش ساواته موسوم به "کاراته" به کتاب اضافه نمودیم. علاوه بر آن باید اضافه نمود که حرکات ترکیبی بخش های آخر کتاب از حرکات ساواته و کاراته تواماً نیز استفاده شده است. امید است این کوشش مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گیرد».

نویسندگان اثر در این کتاب می نویسند: «بسیاری از مردم معتقدند که ساواته (بوکس فرانسوی) از مؤثرترین هنرهای رزمی است. صدها مانور و ضربات مرکب را فردی که ساواته می داند می تواند به کار ببرد و با آن خطرناک ترین افراد را به حال مرگ بیاندازد.

اگر به قدرت مرگ آور ساواته شک دارید به سرگذشت (جان - سولیوان) یکی از بزرگ ترین قرمانان سنگین وزن گوش دهید...

ساواته یک طرز شگف آور مبارزه است که در فرانسه و در طی سال ها کامل شده است؛ به طوری که یک پاریسی کوچک اندام با بهره گیری از آن قادر می شود قوی ترین اشخاص را مغلوب کند.

ما شما را مطمئن می کنیم که ساواته می تواند شما را نیز قادر به دفاع در برابر وحشی ترین و بی قانون ترین افراد نماید. مهم نیست قد و وزن کنونی شما چیست، با دنبال کردن تمرینات ساواته می توانید قدرت عظیمی را در پاهای خود به وجود آورید. تمرینات را درست همان طور که توضیح داده شده است انجام دهید... این تمرینات به خصوص در اضافه نمودن قدرت، سرعت، مقاومت، مهارت، حفظ تعادل و ... مؤثرند».


محمدحسین سعادتی مدیر انتشارات قائم، این کتاب را به سربازان شجاع و وطن پرست و تمامی نیروهای مسلح برای مقابله با متجاوزین به حقوق ملت سلحشور ایران تقدیم کرد.

استقبال ساوتور ها و ساواتریس ها از این کتاب به حدی چشم گیر بود که در طول دو سال و در سال 1348 این اثر ماندگار سه بار و هر بار در تیراژ 5000 جلد توسط  انتشارات قائم مقام به چاپ رسید و به سرعت نایاب شد.

 

       

در طول دهه 40 خورشیدی کتب دیگری نیز درباره ساواته ترجمه و روانه بازار شد.

در سال ۱۳۴۳ اولین کتاب با موضوع ساواته در ایران ترجمه شد. این کتاب فنون کشتی، جودو و کاراته و ساواته و رموز دفاع از خود اثر یونیشی و بروس تگنر به برگردانی م. ب. آ نام دارد.

در سال ۱۳۴۷ نیز دومین کتاب با عنوان ساواته با نام کاراته - ساواته و رموز دفاع از خود به طریقه ژاپنی اثر بابی لو و به برگردانی علی اشرفی منتشر شد. این دو کتاب هر دو توسط انتشارات اسکندری منتشر شدند.

                                                            

  فنون کشتی، جودو و کاراته و ساواته و رموز دفاع از خود، برگردان م.ب.آ 1343.                                       کاراته- ساواته، اثر بابی لو، برگردان علی اشرفی، 1347

 

 

پشت جلد کتاب کاراته- ساواته