تاریخچه ساواته در ایران

ساواته (بوکس فرانسوی) قدمتی پنج دهه ای در ایران دارد.

این هنر رزمی در سال ۱۳۴۰ خورشیدی برابر با آغاز دهۀ ۱۹۶۰ میلادی توسط استاد دکتر مهدی کامران ساواتور مقیم فرانسه در ایران پایه گذاری و پس از مدتی به طور رسمی به جوانان ارائه شد.

مهدی کامران دارای دستکش نقره ای (عالی ترین درجه فنی در ساواته) و از شاگردان مستقیم" کنت پیر باروزی "  (1994-1897) قهرمان سرشناس ساواته فرانسه و موسس فدراسیون ساواته فرانسه بود.

دکتر  کامران بنیان گذار ساواته در ایران با تشکیل کلاس های آموزشی در تهران و باشگاه هایی چون ایران امروز و دیهیم و تعلیم و تربیت ساواتورها و ساواتریس ها و بزرگانی چون برادران معظمی، زنده یاد ناصر نظری، مصطفی زاکانی، رضا تهرانی، اسماعیل کاظمی و عباس تفنگچی اسلوب این ورزش را به شکلی اصیل وارد ایران کرد.

در سال ۱۳۴۳ اولین کتاب با موضوع ساواته در ایران ترجمه شد. این کتاب فنون کشتی، جودو و کاراته و ساواته و رموز دفاع از خود اثر یونیشی و بروس تگنر به برگردانی "م. ب. آ" نام دارد.
در سال ۱۳۴۷ نیز دومین کتاب با عنوان ساواته با نام کاراته - ساواته و رموز دفاع از خود به طریقه ژاپنی اثر بابی لو و به برگردانی علی اشرفی منتشر شد.

با توجه به علاقه جوانان به ساواته، نخستین کتاب ساواته با نام  ساواته و جودو  به قلم فریدون معظمی و فرامرز معظمی از ساواته کاران نسل اول، در سال ۱۳۴۶  خورشیدی به رشته تحریر درآمد که به دلیل استقبال گستردۀ ساواته کاران به فاصلۀ اندکی ازنو در ۵۰۰۰ جلد و این بار با نام کاراته، ساواته و جودو به چاپ دوم رسید. نویسندگان اثر در مقدمه چاپ دوم اظهار می دارند: « ...به دلیل برخی درخواست ها در این چاپ، پیش از بخش ساواته، بخشی موسوم به کاراته را به کتاب اضافه نمودیم».

 برادران معظمی پس از مهدی کامران نخستین ساواتورهایی بودند که در ایران آموزش دیده و به واسطه  زحمت و شایستگی خود و  تحمل تمرینات طاقت فرسا و کشنده دکتر کامران و گذراندن سلسله مراتب کامل فنی، موفق به اخذ دستکش نقره ای از  بنیان گذار ساواته در ایران و سپس کنت پیر باروزی شدند.

 کتاب ماندگار آنان به فاصله دوسال با توجه به استقبال بی نظیر ساواتورها و ساواتریس ها در سال ۱۳۴۸  ازنو در ۵۰۰۰ جلد توسط انتشارات قائم مقام به چاپ رسید.

 مصطفی زاکانی نائب رئیس انجمن ساواته ایران و رئیس کمیته فنی ساواته ایران درباره پیشینۀ ساواته ایران می گوید:

«... در باشگاه ایران امروز واقع در میدان بهارستان با استاد عزیزم دکتر مهدی کامران بنیان گذار ساواته ایران که مقیم فرانسه بود، دیدار کردم. ایشان 7- 8 سال قبلش ساواته را وارد ایران کرده بود و زحمات زیادی کشیده بود. شاگرد و  مربی ساخته بود و مردم را با ساواته آشنا ساخته بود... بعد که انقلاب شد رفتیم کمیته و  بعدش جنگ شد. توی کمیته کلاس ساواته راه انداخته بودم و به بچه ها ساواته یاد می دادم. توی خط (مقدم) هم که بودیم با بچه های کاراته مثل علی اردبیلی و شهید عباس آملی  و بچه های تکواندو مثل شهید پاجانی یه تیم رزمی ناب درست کرده بودیم».

پس از خاتمه جنگ نیز استان اصفهان به عنوان مرکز ساواته ایران این هنر رزمی را در ایران زنده نگاه داشت.

پس از تأسیس اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی در سال ۱۳۸۳، یکی از اهداف این اتحادیه راه اندازی هنرهای رزمی اصیل و جذب پیشکسوتان اعلام شد.

 به دلیل قدمت ساواته در جهان و ایران، راه اندازی ساواته در کشور  در دستور کار اتحادیه قرار گرفت. در این راستا  مجوز تأسیس انجمن ساواته با شماره 31/40/824 از سوی اتحادیه صادر گردید.

پس از رایزنی با فدراسیون بین المللی ساواته، و دعوت از مدرسان جهانی این رشته به ایران در بهمن ۱۳۸۶، انجمن ساواته ایران با ثبت در قوه قضائیه و تأئید رسمی وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، زیر پوشش اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی به عنوان اولین و تنها انجمن و مرجع قانونی ساواته ایران با شماره 90/121/922 به طور رسمی تأسیس و راه اندازی گردید.

نخستین اعزام تیم ملی ساواته به رقابت های جهانی زیر نظر انجمن ساواته و با مجوز اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی به رقابت های استایل آسوت پاریس (2008) در شهریور 1387 صورت گرفت.

در شهریور 1388 مجمع عمومی انجمن ساواته ایران با حضور ساواته کاران کشور برگزار و مهندس حمیدرضا توکل، نائب رئیس کنفدراسیون قانونی ساواته آسیا و از پیشکسوتان اصیل ساواته ایران به عنوان ریاست این انجمن برگزیده شد. در حال حاضر فعالیت های ساواته ایران تحت پوشش انجمن ساواته زیر نظر قوه قضائیه و اتحادیه متخصصان ورزش های رزمی روند رو به رشد و تکامل خود را ادامه می دهد.

 روابط عمومی انجمن ساواته ایران.